Nejdříve s naučme pár termínů, bez kterých se u čtení tohoto článku neobejdeme.

Definice: Míra prokliku (CTR) 

Tento poměr udává, jaká část uživatelů, kteří viděli vaši reklamu nebo neplacený záznam produktu, na tuto reklamu či záznam klikla. Míra prokliku je měřítkem toho, jak si vaše klíčová slova, reklamy a neplacené záznamy vedou.

  • CTR vypočítáte tak, že počet kliknutí na reklamu vydělíte počtem zobrazení reklamy (kliknutí : zobrazení = CTR). Pokud jste například získali 5 kliknutí a 100 zobrazení, bude mít CTR hodnotu 5 %.
  • Každá reklama, záznam i klíčové slovo má vlastní hodnotu CTR, kterou si můžete v účtu Google Ads nebo Google Analytics zobrazit.
  • Vysoká CTR svědčí o tom, že uživatelé považují vaše reklamy za užitečné a relevantní. Míra prokliku ovlivňuje také očekávanou míru prokliku klíčového slova (která je součástí hodnocení reklamy). Dobrá míra prokliku souvisí s tím, co a v jakých sítích inzerujete.
  • Pomocí CTR můžete měřit, které reklamy, zápisy a klíčová slova jsou úspěšné a které je třeba vylepšit. Čím více spolu klíčová slova, reklamy a záznamy souvisejí a čím více souvisejí s vaší firmou, tím je pravděpodobnější, že uživatel po vyhledání klíčového sousloví klikne na vaši reklamu nebo záznam.

Značkové klíčové slovo Branded keyword je dotaz (queries), který obsahuje název značky vašich webových stránek nebo jeho varianty a je jedinečný pro vaši doménu. Například značková klíčová slova pro d3arts.cz budou zahrnovat dotazy jako:

  • d3arts
  • d3arts blog
  • d3arts grafik
  • d3arts 3d tisk článek
  • d3arts dark disharmony
  • atd…

Klíčová slova, která neodkazují na název značky nebo jeho část (včetně překlepů), jsou považována za neznačková klíčová slova. Kromě toho některá klíčová slova, která mají ve frázi název značky, ale nejsou jedinečná pro jednu značku nebo doménu, bude Semrush považovat za Non-branded. Více vysvětlení k tomuto tématu naleznete níže

Doporučený úryvek tzv, Featured snippet je část obsahu v horní části SERPu Google, která poskytuje přímou odpověď na vyhledávací dotaz uživatele z jedné z nejlépe hodnocených webových stránek. Obvykle se zobrazuje ve formě odstavce, seznamu s odrážkami/číslovaného seznamu, tabulky nebo videa.

  1. Odstavce (Skládá se z krátkého textu, který poskytuje stručnou odpověď na otázky typu „Jak“, „Kdo“, „Proč“, „Kdy“ a „Co“. Odstavcové úryvky bývají v průměru dlouhé 40 až 60 slov )
  2. Seznamy s odrážkami/číslované seznamy (Obvykle se zobrazují u dotazů typu „Jak“ nebo „Co“, které je třeba zodpovědět formou pokynů krok za krokem nebo jako seznam položek.)
  3. Tabulky (Úryvek tabulky poskytuje data, která jsou vytažena z určité stránky a zobrazena jako odpověď ve formě tabulky (např. pro dotazy typu „jaké jsou velikosti kalhot“).
  4. Videa. (V některých případech může Google také zobrazit ukázku videa (obvykle z Youtube) s časovým údajem připraveným k přehrání, která začne v určité části videa.)
featured snippet

Search engine results page neboli SERP je stránka výsledků zobrazená internetovým vyhledávačem (např. Google či Seznam) jako odpověď na dotaz zadaný uživatelem. Tento pojem se používá nejčastěji v kontextu SEO (optimalizace pro vyhledávače). PPC jsou pak Sponzorované placené výsledky ve vyhledávání, reklamy, které se zpravidla zobrazují na předních pozicích SERPu.

STUDIE: Jak funkce vyhledávání Google ovlivňu CRT (Míru prokliku) v organickém vyhledávání

Překlad studie od Eric Enge z Perficient.com

Tato studie přináší dosud nevídané informace o tom, jak funkce vyhledávání Google ovlivňují chování ve výsledcích vyhledávání, pokud jde o míru prokliku (CTR). Pokud je nám známo, jedná se o první takovou studii, která spojuje skutečná data s reálnými daty o kliknutí.

Mezi klíčová zjištění této zprávy patří (mimo jiné):

  1. Jak již uváděli jiní, dotazy bez kliknutí jsou významnou součástí všech vyhledávání, ale zjistili jsme, že u komerčních dotazů (SERP, které zobrazují reklamy) se zdá, že jsou mnohem méně významné. Kliknutí na reklamu směřuje na 28 % všech vyhledávání s reklamou, přičemž přibližně 23 % z nich jde na úkor „nekliknutí“ (kliknutí, která nevedou k prokliku na webovou stránku) a zbývajících 5 % jde na úkor organického vyhledávání. V důsledku toho se zdá, že vliv reklam na kliknutí v organickém vyhledávání je poměrně malý.

Jde o porovnání situace, kdy v serpu reklama je, oproti situaci, kdyby v serpu ta reklama nebyla. Studie říká, že 28 % hledání s reklamou má prokliknutou reklamu. To je ještě jasné. Dál říká, že 23 procentních bodů z toho jsou takové prokliky, které by organické hledání stejně nedostalo a skončilo by to nekliknutím. Jenom 5 procentních bodů jsou situace, kdy kvůli kliku na reklamu nedostane klik organik. 
Děkuji za upřesnění na pravou míru Dušanovi Janovskému z facebook skupiny SEOloger 

  1. Tradiční modely CTR, které byly zveřejněny, jsou do značné míry bezvýznamné, protože neoddělují chování CTR u značkových dotazů od neznačkových dotazů. Například CTR na pozici 1 u značkových dotazů činil v našich datech 69 % a u neznačkových dotazů pouze 19 %.
  2. CTR u dotazů s featured snippets (dporučených úryvků) je o něco vyšší než u dotazů bez nich, ale rozdíl je natolik malý, že není významný. Náš závěr je, že pravděpodobně existuje mnoho typů doporučených úryvků, které uživatelům poskytují požadovanou odpověď a CTR klesá, ale že jsou kompenzovány jinými featured snippets, které způsobují mnohem vyšší CTR. Přečtěte si jaká pravidla pro doporučené úryvky určuje Google. 

Níže si ukážeme řadu podrobných scénářů pro mnoho různých typů funkcí vyhledávání a jejich vliv na CTR.

Naším partnerem v tomto projektu byla společnost AuthorityLabs Data Services. Identifikovali 2 miliony dotazů pro sledování rozložení na pěti různých trzích (auto, krása, finance, maloobchod a cestování) se zhruba 400 tisíci klíčovými slovy na každý trh. Společnost AuthorityLabs sledovala údaje o pořadí a poskytla nám údaje o clickstreamu pro tyto 2M klíčových slov denně po dobu třiceti dnů.

Společnost Perficient Digital pak provedla podrobnou analýzu, na jejímž základě sestavila tuto studii. Pokud už vám přehled stačil a chcete přejít rovnou k datům, přeskočte na část nazvanou „Základní data“.

Také v části „Podrobná analýza“ této studie se budeme zabývat tím, jak můžete v novém odvážném světě vyhledávání prosperovat.


Pokud se snažíte pochopit, jak funkce SERPu a zásah společnosti Google do poskytování obsahu a odpovědí ve výsledcích ovlivňují kliknutí, tuto zprávu si musíte přečíst.
Rand Fishkin, zakladatel společnosti SparkToro a dříve spoluzakladatel společností Moz a Inbound.org.

Podrobná metodika

Společnost  AuthorityLabs sledovala přibližně 2 miliony dotazů rozdělených do pěti kategorií – auto, krása, finance, maloobchod a cestování – s přibližně 400 tisíci dotazy v každé z nich. Pořadí pro každý z těchto dotazů bylo sledováno denně po dobu třiceti dnů. Data zahrnovala tradiční informace o pořadí a také podrobný soubor dat, který ukazoval, jaké funkce vyhledávání byly přítomny na stránkách výsledků vyhledávání (SERP) v každém denním snímku.

Sledované prvky vyhledávání zahrnovaly:

Společnost AuthorityLabs také získala data clickstream pro každý z těchto dotazů za stejné třicetidenní období. Společnost AuthorityLabs poté poskytla tato data (všechny 3 terabajty!) týmu společnosti Perficient Digital a my jsme provedli podrobnou analýzu.

Díky analýze jsme byli schopni shromáždit konkrétní údaje o vlivu vyhledávacích funkcí na CTR ve výsledcích vyhledávání. Data jsme také mohli rozdělit podle jednotlivých pěti trhů, což nám umožnilo ukázat, jak se chování při vyhledávání na těchto trzích liší.

Naše analýza nám umožnila shromáždit konkrétní údaje o vlivu funkcí vyhledávání na výsledky vyhledávání.


Základní údaje

Souhrnně jsme se podívali na výsledky téměř 250 milionů vyhledávání. Výsledkem bylo 134 milionů organických kliknutí, 11,3 milionu placených kliknutí a 102 milionů nekliknutí. Třicet sedm procent vyhledávání proběhlo na mobilních zařízeních a 63 % na zařízeních stolních. Vezměte prosím na vědomí, že toto rozdělení 37/63 % nevypovídá o rozdělení mezi stolní a mobilní zařízení na celém trhu, ale pouze ukazuje rozdělení vyplývající z použité metodiky sběru dat. Podrobné údaje o používání mobilních a stolních počítačů naleznete zde.

Když se podíváme trochu hlouběji, můžeme si prohlédnout rozdělení organických kliknutí, placených kliknutí a nekliknutí pro stolní zařízení:

chování vyhledávání u stolních počítačů

Toto jsou výsledky pro mobilní zařízení:

Zajímavé je, že CTR placeného vyhledávání je téměř stejné pro počítače i mobilní zařízení, v průměru 4,58 %. Nekliky na desktopu tvořily zhruba třetinu celkového počtu a na mobilu 54,5 %. Zajímavý je také poměr organických a placených prokliků v obou prostředích.

Objem organických kliků proti placením kliknutím

Vzhledem k tomu, že počet kliknutí na organické výsledky je 13,4krát vyšší než počet kliknutí na placené výsledky na počítači a 9,1krát vyšší než na mobilních zařízeních, je zřejmé, že organické vyhledávání má i nadále velký význam. Ve světle těchto údajů je ohromující přetrvávající rozdíl mezi tím, kolik značky investují do placeného a organického vyhledávání. Není pochyb o tom, že zde hraje roli větší jistota, kterou placené vyhledávání přináší, ale podstatně větší hodnotu mají investice do organického vyhledávání.

Není pochyb o tom, že zde hraje roli větší jistota, kterou přináší placené vyhledávání, ale podstatně větší hodnotu přinášejí investice do organického vyhledávání.

Jak velký problém představují nekliky?

V oboru se hodně diskutuje o dopadu nárůstu vyhledávání bez kliknutí (kliknutí, která nevedou ke kliknutí na webovou stránku). Tato oblast skutečně vzbuzuje obavy, ale je zajímavé, že objem vyhledávání bez kliknutí není zdaleka tak vysoký u komerčních dotazů. Zde je pohled na CTR u všech dotazů, které obsahovaly reklamy:

chování vyhledávačů na stolních počítačích souhrnné serpy s reklamami

Nyní je porovnejte s CTR pro všechny dotazy, které neobsahují reklamy:

chování vyhledávačů na stolních počítačích souhrnné serpy bez reklam

Vidíme zde, že naprostá většina kliknutí na placené výsledky jde na úkor výsledků bez kliknutí. To znamená, že objem nekliků na komerční dotazy (ty s reklamou) je relativně malý, zhruba jen 14 %.

Poznámka: Jak naznačuje název obrázků, použili jsme přítomnost reklam jako zástupný ukazatel pro identifikaci komerčních dotazů. I když se nejedná o dokonalé měřítko, je to účinná metoda identifikace této třídy dotazů.

Drtivá většina kliknutí na placené výsledky jde na úkor výsledků bez kliknutí.

Jaký je skutečný příběh o CTR podle pozice v SERPu?

Získání údajů o míře prokliku podle pozice v SERP se ukázalo jako zajímavé cvičení, protože nám ukázalo, jak se liší CTR u značkových a neznačkových dotazů:

desktop ctr značkový vs. neznačkový

Jak můžete vidět, CTR u značkových dotazů je mnohem vyšší než u neznačkových dotazů a také vychýlení směrem k pozici 1 je mnohem větší. Na základě toho se domníváme, že je třeba aktualizovat klasické názory na to, jak funguje CTR podle pozice v SERPu. Dřívější studie neoddělovaly značkové dotazy od neznačkových a ty byly v důsledku toho výrazně zkreslené. CTR na první pozici u neznačkových dotazů je ve skutečnosti nižší než 20 % (19,23 %).

Poznámka: Značkové dotazy zde byly identifikovány jako všechny dotazy, ke kterým jsou přiřazeny odkazy na stránky – Sitelinky.

Jak funkce vyhledávání ovlivňují chování při vyhledávání

Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů dat, která zde sdílíme, je podrobný pohled na to, jak funkce vyhledávání ovlivňují chování uživatelů při CTR. Zde se podívejte na popularitu vyhledávacích funkcí v našich datech:

Vezměte prosím na vědomí, že toto rozložení vyhledávacích funkcí nemusí nutně reprezentovat vyhledávací prostředí obecně. Vysoká hustota výsledků s odkazy na stránky – Sitelinky (47 %) naznačuje, že dotazy v našem souboru dat jsou spíše navigační. Přesto je poměrně zajímavé velké procento výsledků znalostních grafů, políček „Lidé se také ptají“ a video karuselu.

Vzhledem k vysoké hustotě výsledků s odkazem na webovou stránku – sitelink jsme dbali na to, abychom naše analýzy prováděli tak, že jsme v případě potřeby oddělili chování podle značky od chování bez značky. Souhrnně se zde podíváme na celkové CTR deseti nejlepších výsledků:

Graf 8 souhrnný ctr značka vs. neznačka

Jak vidíte, souhrnné CTR u značkových dotazů je poměrně vysoké, zatímco souhrnné CTR u neznačkových výsledků je nižší než 38 %. Dále v našem přehledu uvádíme údaje o tom, jak Featured Snippets ovlivňují souhrnné chování organických CTR pro neznačkové dotazy:

vliv doporučených úryvků na organický ctr

Jak můžete vidět, došlo k nepatrnému zvýšení celkového CTR. Pro přehlednost uvádíme, že vzhledem k tomu, že se adresa URL pro featured snippets zobrazuje také v prvních 10 výsledcích vyhledávání, jsou zde započítána kliknutí na odkazy v rámci featured snippets. Dále tento soubor dat ukazuje výsledky všech výsledků s doporučenými úryvky ve srovnání se všemi výsledky bez doporučených úryvků.

Pro účely srovnání jsme se také podívali na všechny dotazy, u kterých se zobrazovaly zobrazené úryvky po některé, ale ne po celé třicetidenní období. U těchto dotazů jsme porovnali CTR těchto dotazů ve dnech, kdy měly zobrazené úryvky, s údaji, kdy neměly zobrazené úryvky. U těchto dotazů nebyl v CTR prakticky žádný rozdíl.


Graf 10 Dopad featured snippets na organické ctr dotazů na featured snippets

Tyto údaje nám dohromady říkají, že souhrnně nemají doporučené úryvky velký vliv na CTR. Jedná se však pouze o měření souhrnného chování. Existuje mnoho typů doporučených úryvků, které poskytují kompletní odpověď, po níž mnoho uživatelů touží, což vede k výraznému poklesu CTR.

Dále mají jiné dotazy opačný účinek, který má za následek podstatně vyšší CTR u webů, z nichž byl featured snippet odvozen. To znamená, že společnost Google pravděpodobně používá více způsobů měření dopadu doporučených úryvků. V některých případech je nižší CTR dobrý a v jiných případech je vyšší CTR ukazatelem lepšího výsledku.

A co políčka Lidé se také ptají? Podívejme se na ně:

Graf 11 dopad lidí, kteří se také ptají na políčka

Zdá se, že snižují souhrnné CTR. Na rozdíl od doporučených úryvků však tyto adresy URL nejsou v datech clickstream, takže je logické, že celkové CTR je o něco nižší. To nám říká, že určitě existuje významný počet kliknutí směřujících na samotné rámečky Lidé se také ptají a neznámý počet kliknutí směřujících na webové stránky v nich uvedené.

Zajímavé jsou výsledky People Also Ask na základě pozice v žebříčku:

Graf 12 lidé se ptají také podle pozice v žebříčku

Zde vidíte, že pozice 1 a 2 mají výrazně nižší míru prokliku, než je průměr 35,74 %, ale zbývající pozice 3 až 10 jsou všechny vyšší. Upozorňujeme, že umístění políček Lidé se ptají na pozici 1 je poměrně vzácné a v našem souboru dat jsme zaznamenali pouze jeden takový případ.

U výsledků Knowledge Graph u neznačkových dotazů také vidíme, že snižují míru organického prokliku u neznačkových dotazů:

Dále se podíváme na vliv karuselů obrázků na chování organického CTR:

Z těchto údajů vyplývá, že karusely s obrázky zvyšují celkové organické CTR u neznačkových dotazů o více než 12 %. Všimněte si, že adresy URL odkazů na obrázkové karusely jsou sledovány v našich datech clickstream, takže to naznačuje, že jsou účinné při zvyšování celkového CTR. Ještě působivější je, když se na to podíváte na základě umístění obrázkového karuselu ve výsledcích vyhledávání:

Graf 15 karusely obrázků podle pozice v žebříčku vyhledávání

Na pozicích 1 až 3 vidíme mírně nižší CTR, ale na pozicích 4 až 6 je CTR podstatně vyšší. Skoro jako by přítomnost obrázkového karuselu zvyšovala CTR u výsledků na vyšších pozicích, protože působí jako předěl na stránce s výsledky vyhledávání.

Pokračujeme-li v tomto trendu, vidíme, že karusely novinek mají také tendenci způsobovat pokles celkových organických výsledků prokliků:

Graf 16 vliv karuselů novinek na organické ctr

Zdá se, že související vyhledávání má výrazný vliv i na organické CTR:

V tomto případě se zdá, že se jedná o jiný mechanismus. Je pravděpodobné, že Google nezobrazuje související vyhledávání, kde je míra prokliku již poměrně vysoká.

Zdá se také, že karusely s videem mají za následek pokles celkového organického CTR:

Když se na data podíváme z hlediska pozice videokaruselu v žebříčku, zjistíme, že to má na celkovém CTR poměrně velký vliv:

CTR bez značky podle pozice na trhu

Podívejme se na data rozdělená podle kategorií trhu pro neznačkové dotazy:

ctr podle kategorie trhu všechny dotazy

Nejvyšší organické CTR měla kategorie automobilů, následovaná kategorií krásy. Nejnižší celkové CTR bylo u maloobchodu, u cestování bylo CTR jen mírně vyšší.

Obrázkové karusely zvyšují celkové organické CTR u neznačkových dotazů o více než 12 %.

Proč Google tyto funkce zavádí?

Jednoduše řečeno, Google je korporátní subjekt, jehož motivací je zisk. S výjimkou Google Ads a Google Shopping však funkce vyhledávání, které jsou v této studii hodnoceny, přímo nevedou k zisku. To znamená, že společnost Google má dva hlavní způsoby, jak zvýšit své příjmy:

  1. Zvyšovat podíl na trhu
  2. Zvýšit používání

Funkce vyhledávání, jako jsou ty, o nichž pojednává tato studie, mu pomáhají dosáhnout obou těchto cílů. Například doporučené úryvky a výsledky znalostního grafu mají za cíl poskytovat okamžité odpovědi a v některých případech udrží uživatele na platformě Google Boxy Lidé se také ptají – poskytují mechanismus pro získání rychlých odpovědí na úzce související otázky.

Obrázkové karusely a video karusely pomáhají uživatelům, kteří hledají vizuální odpovědi. To dává smysl. Podle Aparny Chennapragady ze společnosti Google je  30 % neuronů v mozkové kůře určeno pro vidění. Místní balíčky a balíčky pracovních nabídek jednoznačně pomáhají uživatelům získat informace související s těmito typy potřeb.

Dokud budou tyto funkce přinášet uživatelům hodnotu a pomohou jim co nejrychleji získat to, co chtějí, pomohou společnosti Google zvýšit její podíl na trhu a zvýšit celkové používání. To v konečném důsledku vede k vyšším příjmům z reklamy. Z tohoto důvodu lze očekávat, že bude tyto typy funkcí i nadále průběžně testovat a optimalizovat.

Existují i další typy funkcí vyhledávání, které nebyly v této studii zahrnuty. Mezi ně patří jejich widgety pro výběr počasí, hypotéky a barev. Jedná se o funkce, které jsou horší než funkce poskytované poskytovateli třetích stran, ale pokud uživatelům nabízejí dostatek funkcí, mohou se s tím spokojit a zůstat na platformě Google.

Rozšíření těchto typů funkcí, které zasahují do příležitostí pro vydavatele třetích stran, může pro společnost Google představovat také hlavní část pokračující příležitosti k růstu. Doufejme, že se společnost Google nevydá tímto směrem, protože ekosystém, který přináší výhody všem svým účastníkům, je z dlouhodobého hlediska nejlepší pro všechny, včetně společnosti Google.

Společnost Google neustále mění své funkce SERP, aby zvýšila svůj podíl na trhu a zvýšila jejich používání.


Podrobná analýza a doporučení

Fascinujícím aspektem této studie bylo rozdělení dotazů na značkové a neznačkové.

Souhrnné CTR na 10 nejlepších výsledků u značkových dotazů bylo poměrně vysoké, a to 71,36 %, ale u neznačkových dotazů to bylo pouze 37,88 %. Upozorňujeme, že do tohoto údaje není zahrnuta většina kliknutí na výsledky místního vyhledávání, výsledky znalostního grafu nebo políčka Lidé se také ptají, protože ty nebylo možné sledovat pomocí našich clickstreamových dat.

To ukazuje, že s tím, jak je implementováno stále více funkcí vyhledávání, může šance na získání organické návštěvnosti z vyhledávání Google klesat. Co tedy můžete udělat, abyste i nadále maximalizovali své příležitosti u společnosti Google? Zaměřte své úsilí na umístění v rámci funkcí vyhledávání Google.

Mezi tyto příležitosti patří např:

  • Featured Snippets: Naučte se, jak upravit svůj obsah, abyste získali doporučené úryvky. Když už budete v tom, naučte své tvůrce obsahu, jak psát obsah, který má větší šanci tyto  úryvky získat. Čím systematičtěji budete tento proces provádět, tím lépe.
  • Lidé se také ptají ve formuláři Google: Druhou příležitostí pro váš obsah je dostat se do boxů People Also Ask. Dobrou zprávou je, že proces úpravy vašeho obsahu je stejný, jaký se používá k získání featured snippets. Ve skutečnosti, pokud se objevíte v boxech People Also Ask, ale ne u žádného z doporučených úryvků, je to znamení, že vaše snaha o získání doporučeného úryvku je na dobré cestě, ale ještě tam není úplně dotažená.
  • Obrázkové karusely:  Google se snaží o větší vizualizaci. V letošní verzi naší každoroční studie bohatých odpovědí společnosti Google jsme zaznamenali, že se používání obrázkových karuselů více než zdvojnásobilo. Samozřejmě platí základní postupy optimalizace obrázků, ale je také důležité umisťovat kvalitní, originální a relevantní obrázky vysoko na stránce. Pro tyto obrázky také implementujte obrázkové mapy stránek.
  • Balíčky úloh: Pokud se snažíte, aby se nabídky práce  zobrazovaly ve výsledcích vyhledávače Google, implementujte schéma pracovních nabídek, díky kterému máte nárok na zobrazení v těchto výsledcích. Více informací o  celém procesu si můžete přečíst zde.
  • Místní balíčky: Pokud máte fyzické pobočky, je optimalizace pro místní vyhledávání nutností. Prvním klíčem je zajistit, aby se informace o vašem názvu, adrese a telefonním čísle („NAP“) správně zobrazovaly na celém webu. K tomu můžete využít služby, jako je Yext nebo Moz Local. Více informací o dalších aspektech  lokální optimalizace SEO se dozvíte zde.
  • Karusely zpráv: Na tuto funkci máte nárok pouze v případě, že jste ve službě Google News. Pokud ano, můžete se v těchto výsledcích zobrazit. Chcete-li se zobrazit v karuselu zpráv ve výsledcích vyhledávání Google pro mobilní zařízení, musíte implementovat AMP. Ve skutečnosti je v mobilních výsledcích AMP podmínkou. Více informací o  implementaci AMP si můžete přečíst zde.
  • Výsledky nakupování: Přestože se jedná o reklamu, zaujímá ve výsledcích vyhledávání prominentní místo. Proces učení, jak se v nich dobře umístit,  můžete zahájit zde.
  • Videokarusely: V datech, která jsme použili pro tuto studii, se videokarusely objevovaly ve více než dvou třetinách všech výsledků. To znamená spoustu příležitostí.YouTube je samozřejmě sám o sobě významným vyhledávačem, ale pokud chcete své video dostat do Googlu, používá jiný algoritmus řazení.

Umístění ve vyhledávacích funkcích, jak je uvedeno výše, je významnou oblastí příležitostí, ale existují další kroky, které můžete podniknout. Více se zaměřte na tvorbu obsahu, který se týká dlouhého chvostu vyhledávání. Dlouhý chvost vyhledávání stále představuje 70 % nebo více všech vyhledávání a společnost Google bude velmi omezena v tom, jak může uživatelům poskytovat okamžité odpovědi na tyto typy dotazů.

Jednou z firem, která to dělá velmi dobře, je REI, která je známá obsahem zaměřeným na outdoor, který publikuje.Ročně publikuje stovky nových obsahů, které přinášejí silné výsledky návštěvnosti:

Výzkumné funkce vyhledávání ovlivňují organický CTR

Růst organického vyhledávání není jediným důvodem pro publikování informačního obsahu. Data ze studie společnosti Conductor naznačují, že spotřebitelé, kteří čtou informační obsah, u vás mnohem častěji nakoupí.

Tato myšlenka zveřejňování značného množství vzdělávacího obsahu je zásadní. Zůstává jednou z oblastí vyhledávání, kde je zásah společnosti Google stále relativně mírný. Vzhledem k rozsahu problémů, které vznikají v důsledku rostoucího využívání funkcí vyhledávání společností Google, zůstává zaměření na oblasti, kterým Google nebude věnovat velkou pozornost, jednou z vašich největších příležitostí.

Additional Credit

Snaha o realizaci tohoto projektu je výsledkem skvělé práce Randa Fishkina ze společnosti SparkToro.

V kostičce lze říci, že se vyplatí investovat do optimlizace SEO, klíčových slov, struktury webu a tvorbě obsahu pro organické vyhledávání, než do placených záznamů reklam Google Ads, aby vám z vyhledávání plynula návštěvnost.
Petr Chroustovský – d3arts.cz

Brandové dotazy definují tak, že jsou to ty, co mají v Googlu sitelinky. Pak jsou překvapení jiným průběhem CTR na SERPu u takových dotazů. Lidi klikají na mobilech významně míň, než na desktopu. Lidi klikají opravdu hodně na obrázky. Lidi taky často vůbec neklikají. Dobré zjištění je, že když je v SERPu featured snippet, tak nesnižuje pravděpodobnost klikání. Asi nejzajímavější zjištění je, že když  porovnali stejné dotazy, když na nich zrovna reklama byla a když náhodou nebyla. Vyšlo jim, že když tam byla, tak ubrala organic klik jenom v pěti procentech případů.
Dušan Janovský z facebook skupiny SEOloger