DARK DISHARMONY
Krátká point-and-click adventurka, kterou jsem původně vybudoval ve prostředí Flash jako prezentaci stejnojmenné kapely z Podorlicka se poněkuď roztáhla a v roce 2011 dobyla své místo na serveru Newgrounds.com. Téměř po deseti letech, kdy Flash jako platforma skončil, jsem se ji rozhodl oživit a tak se dočkala přechodu na platformu Steam, jako plnohodnotná hra, která se opravdu povedla a dočkala se překladu do sedmi jazyků. Proto hodlám pokračovat v jejím vývoji jako Dark Disharmony 2, která bude součástí jedničky. Více informací najdete v rozhovoru v herním magazínu Vortex, kde to všechno rozebírám do detailu.
3D TISK A MODELOVÁNÍ
Vystudoval jsem Aplikovanou Kybernetiku v Hradci Králové a 3D bylo jeden z oborů, který jsem absolvoval. Jsem rád, že konečně přišla doba, kdy je reálně možné splnit si svoje sny o tom, že ovládnu sochařinu. Nemluvě o tom, jak praktická je to věc, když ovládáte troch elektrotechniku a najednou si dokážete vytvořit nač vám vaše představivost, schopnosti a prostor dají. Mám dvě 3D tiskárny, mnou vylepšené dva Endery 3 a k tomu jsem pořídil nově laserovou gravírovačku. Svoje modely prodávám i dávám zdarma a věnuji se pouze zajímavým projektům, které celou věc posunou. Mým sne je vytvořit kolektivní dílnu v HK. Protože tvořit tyhle věci v paneláku, není vůbec žádná legrace, ledaže by byl nafukovací.
NFT CRYPTODOCUMENTARY
Tokenizace digitálních uměleckých děl a digitálního sběratelství je fenomén dnešní doby. Zjednodušeně platí to, že autor díla (podobně jako na vernisáži ukáže dílo světu a tím určí autorství) otiskne a sváže digitální dílo (grafiku, fotografii, audiovizuální dílo, hru) s tokenem (elektronickým klíčem) zapsaným do blockchainu (šifrované “účetní knihy”) nějaké kryptoměny. Tyto tokeny pak určují jak autorská i majetková práva, nedají se zaměnit, ošálit a určují jednoznačně, kdo jaké dílo vlastní. Ti první vlastníci disponují většinou tokeny vyšší hodnoty, podobně jako v umění, malířství, sběratelství obecně. Lze pak jednoduše ověřit pravost, je li někde nepovoleně užíváno a lze s ním obchodovat. S rostoucí cenou kryptoměn roste i jeho cena a lze s ním obchodovat. To znamená, že má-li digitální dílo nějakou uměleckou nebo historickou hodnotu je takto obchodovatelné. Budoucnost NFT je především ve virtuálních světech a tzv. metavesmírech, jak třeba plánuje facebook nebo na jíž běžících platformách jako je systém Decentraland. O tomto tématu by se dalo říci mnohé a my v této technologii spatřujeme velkou budoucnost.
NFT jsem se rozhodl použít pro zdigitalizované diapozitivy dědy, které jsme našli na jedné půdě. Diapozity z 80tých a 90tých let z cest po světě (USA, Čína, Velká Británie, Alžír a dalších zemí) již začaly silně degradovat a já se je rozhodnul zdigitalizovat, už jen proto, jak kvalitně byly zpracované, bez nějakých plánů, co s nima vůbec budu dělat. Po deseti letech, co jsem je držel v “šuplíku” jsem zjistil, že existuje něco jako NFT a heuréka, to je přesně ten účel pro který byly stvořeny. Série s historickou a dokumentární hodnotou, kterou postupně doplňuji (zápis do blockchainu není vůbec levný cca 100 USD za zápis jednoho kusu, samotné vytvoření kolekce 500 USD) bude mít postupně všechny fotografie – těch plánuji zveřejnit 33 kusů těch nejkvalitnějších z nich každá bude mít 33 různých kopií (tokenů) na prodej. Vedle vydíte například Světové obchodní centrum v USA, které už je po 11. září minulostí.
Platforem pro vytváření NFT je mnoho. My využíváme síť Rarible, která zárověn publikuje na OpenSea. Kolekci jsme vytvořili na mintu měny Ethereum (ETH) vzniká token tzv. Wrapped Ethereum na ERC-1155.
JETUS
Parodické náboženství, které jsem si vymyslel v těžký chvíli životní, začalo jako pun-meaningová stránka slovních hříček na facebooku, které si stříleli z křesťanské církve, pokrytectví a dialektiktu tradiční překrucovali na výčepní etiketu. No co se nestalo, původně to bylo bylo myšleno jako žert, ale lidi to začalo bavit, tak proč v tom nepokračovat, když nám stát garantuje náboženskou svobodu. Celou dobu se věc vyvíjela a žila vlastním životem, vznikl nespočet gifů, a žila dost dlouho na to, aby pak vznikly její vlastní stránky, kryptoměna Jetuscoin i eshop s malým merchantdisingem, který pomáhá financovat její chod a hlavně mě motivovat v jejím rozvoji. Baví nás to už víc než pět let a já doufám že mě to nikdy neomrzí.
Jetus tě miluje!