Česi používají Suno AI k vytváření oper známých českých bizárů.

V posledním roce se na české YouTube scéně objevuje fenomén, který by byl ještě nedávno považován za science fiction – opery vytvářené za pomoci umělé inteligence. V Suno AI, je totiž možné za pomocí přidání textu a podnětu ke stylu hudby generovat klasické skladby. Tento přístup přináší zcela nové zážitky a Češi se samozřejmě chytli klasických bizárů a virálních videí, jež posouvají hranice toho, co si tradičně představujeme pod pojmem opera. Jako znalci bizáru a milovníku nekorektního humoru mi nedalo, než o tomto comebacku napsat a hodit to s panem Kletbou pěkně na papír.

Bába pod kořenem

Jedním z prvních a nejvíce diskutovaných děl této nové vlny je opera Bába pod kořenem. Tento experimentální projekt využívá AI ke komponování hudby i k vytváření libret, čímž vzniká dílo, které se vymyká tradičním operním schématům. Opera vypráví příběh z bizarní reportáže TV Nova Davida Pika, který zdokumentoval a zdramatizoval banální příběh staré ženy, která se při pitce s kamarády v lese zasekla pod kořenem. Některé hlášky z reportáže zlidověly a paní Zdena si později v Praze otevřela restauraci s názvem Restaurace Kotva – U báby pod kořenem. Temné a tajemné tóny, které AI vygenerovala, perfektně podtrhují atmosféru díla, jež se pohybuje na pomezí mýtu a reality. 

Ondřeji, prosím

Dalším významným projektem je opera Ondřeji, prosím!, která kombinuje jeden s prvních českých virálů a to Drsný rozchod v Praze. Psal se rok 2012, když se světem internetu začalo šířit dnes již legendární a na tehdejší dobu poměrně drsné video, ve kterém se jistý Ondřej rozchází s blonďatou slečnou. Hystericky brečící blondýnka Kristýna ve videu zakřičí zhruba stokrát zlidovělou hlášku „Ondřeji, prosím!“. To je taky námětem této AI opery, kterou shledávám nejpovedenější. Chvála Tesařovi.

Svatba Jiřího Káry

Svatba Jiřího Káry je jednou z nejvíce provokativních a ikonických AI oper, které v Suno vznikly. Jde o satirickou operu inspirovanou životem a svatbou Jiřího Káry – svatby bezdomovců, legendární postavy českého alko undergroundu s drsnou příchutí devadesátek. Jiří Kára zažívá comeback po někalikátem zabanování a znovunahrání především díky práci facebookové skupiny Jiří Kára. Tato opera využívá AI k vytvoření hudebního doprovodu, který kombinuje hlášky ze svatby bezdomovců a klasických operních postupů. Výsledkem je neotřelé a drsné dílo, které nezapomíná ani na Stránskýho vyprcanýho. Čest všem vydlážděným.

Svarta Jump

Zcela jiný přístup pak představuje opera Svarta Jump, která je inspirována skokem otrokovického pablba a tedy vítěze olympiády v jumpování z vejšky jako prase. Video se stalo virálním myslím v roce 2021 tedy za covidu a AI v tomto projektu využívá rozsáhlé databáze lidových melodií a rytmů, které kombinuje s touto bizarní opileckou polosebevraždou.

Oprava slovenského lakatoše

Nesmíme také zapomenout na opravu lakatoše provázenou hysterickými hláškami “Ani očko nenasadíš” nebo argresivními projevy “Nebudu to dělat” až po agresivní výhružky, defeatistické fáze až po smíření slavného bezejmeného opraváře, který byl něvědomky zachycen mikrofonem mobilního telefonu kolem roku 2010, která se nesmazatelně vryla do cache českých databází se slovy “Nebudu to dělat”.

Ať je to jak chce, videa se stali populární a Češi opět prokázili svůj charakterový rys smějících se bestií, kteří AI využijí především proto, aby zvětšnili dávno zapomenuté perly českých internetů. V podstatě už neexistuje nic exkluzivního, na co by AI opera nebyla. To všechno ukazuje, jak na nesmrtelnost těchto virálů, které se za nějakou dobu po smazání zase někde objeví, ale i na nepředvídané schopnosti AI s generováním hudby. Navíc je to příležitost jak mladé generaci připomenout tyto bizární klenoty a přitáhnout je zpět ke klasice.