UBYTOVNA SRÁZNÁ V JIHLAVĚ

Všechno začíná vizitkou… Dvojbarevné logo Ubytovny Srázné v Jihlavě vyniká svou jednoduchostí. Samo zařízení je z kategorie levného ubytování pro sezóní pracovníky, proto se logo ubírá směrem jednoduchého dvoubarevného piktogramu a je doplněno textovou částí běžného fontu Tahoma. Celkově působí čistě, protože to se od poskytovatele ubytování tak nějak žádá. Zařízení také poskytuje městu službu a ubytovává sociálně slabé.

Šlo o jeden z mých prvních projektů a nutno podotknout, že to byl jeden z nejkomplexnějších a nejvíce vizionářských. Všechno nějak tak začíná vizitkou. Takže v roce 2000 jsme to otevřeli. Na rovinu jde o přízeň, takže moje mladá léta jsem si užil při přestavování, stěhování, malování a všemožné lopotině (takhle přesně si patnáctiletej kluk přeje trávit víkendy, ale zase bylo na pivo…), aby jsme s bratrem, tátou a jeho společníkem a samozřejmě s dalšími pracanty z tohodle baráku – bývalé Početnické a organizační služby, která komunistů počítala vejplaty, vytvořili ubytovnu. Popravdě příležitostí v té době nebylo moc, to si musím přiznat, že to byla velká bída. Tedy v roce 2003 jsem jim vlastně udělal první stránky tenkrát na Webzdarma (byly absolutně děsný, ale fungovaly) a doslova jim vnutil emaily, počítače a snažil se zmodernizovat celé fungování firmy. Dnes už to působí trochu úsměvně, protože to každý bere za samozřejmost. To taky znamenalo, že jsem si oblíkl montérky a udělal tam první wifi síť z několika starých absolutně nesourodých routerů, co jsem všemožně vyhrabal, kde se dalo a z vyřazený UTP kabelů, které jsem různě poshraňoval z montáží, když jsem ještě dělal pro zabezpečovací agenturu.

S velmi skromným  budgetem jsem zde tedy vytvořil veřejnou síť pro ubytované, která tenkrát řekla přes ADSL Telekomu „Ahoj světe!“. Poskládal z bazarových počítačů dva, co dokázali fungovat na recepci a kanceláři, nainstaloval Widle a Officy a hlavně je to trochu naučil s těma kalkulačkama pracovat. Další děj zkrátím.. Z Webzdarma vznikli poté pořádné stránky s doménou prvního řádu, které bez chybičky fungovali teď už dvacet let (…zatraceně to letí), dostal to do googlu, vyhledávačů, map atd. a po téhle době jsem si nějak tak vzal do hlavy, že když už jsem se teď tak pěkně roztvořil, že jim udělám radost a ty stránky udělám nový, optimalizovaný pro telefony ať to není pro ostudu. No a když už má dneska ubytovna pořádnou síť postavenou na Unify, můžu konečně říct, že ta moje mise je víceméně u konce a že to logo jak jer jednoduché tak je pořád hezké.  Pokud se mi teda ještě povede, až pojedu na návštěvu domů to pořádně přefotit, protože díky soustavné práci ta budova vypadá úplně jinak a líp a můžu si konečně říct „Snad to teda tomu mýmu tátovi a strejdovi udělá radost!“. 

View Project